Fermentuju

Mléčný kefír

Mléčný kefír je jedním z nejlahodnějších mléčných fermentů! Je také ale zároveň jedním z těch, se kterým bychom měli být velmi opatrní s ohledem na to, jaké organismy se nacházejí v kultuře, s níž se domácí kefír vyrábí a zároveň i s ohledem na mléko samotné, vzhledem k tomu, že je v dnešní době poměrně velká část populace na mléčné produkty citlivá.

Fermentovaný mléčný kefír

Proč domácí kefír a ne kefír konvenční z obchodu?

Rozdíl mezi domácím a kupovaným kefírem ze supermarketu je především v tom, že každý z nich je fermentován jinak dlouhou dobu – konvenční se ve většině případů fermentuje pouhých 8 hodin, oproti tomu domácí prochází procesem fermentace typicky alespoň 24 hodin. Proč je v tom tak významný rozdíl? Po 24 hodinách fermentace s tibetskou houbou se díky práci mikroorganismů docílí toho, že množství laktózy v kefíru je prakticky nulové, houba se totiž mléčným cukrem (laktózou) krmí a díky ní se i množí. Klasický kefír z obchodu tak může mít stále poměrně významné množství laktózy, některé jsou dokonce po tomto procesu ještě zpasterovány, tedy obsah benefičních mikroorganismů, které podporují zdraví našich střev a imunity, je zanedbatelný. 


Jak se domácí mléčný kefír vyrábí?


K přípravě mléčného kefíru potřebujete pouze dvě hlavní složky, proces je tak opravdu jednoduchý! Zapotřebí je pouze kvalitní mléko a kefírová houba (někdy také nazývaná tibetská houba). Mléko může být kravské, kozí, nebo ovčí, ideálně farmářské. Lze využít jak pasterované (ideálně šetrně), tak i nepasterované (zde bude proces fermentace divočejší s ohledem na vyšší obsah živých enzymů a probiotických bakterií)


Postup fermentace je jednoduchý – smíchejte mléko s kefírovou houbou a nechte je fermentovat při pokojové teplotě alespoň 24 hodin. Vždy fermentujte ve skleněné nádobě, kde se neuvolňují žádné škodlivé látky. Poměr kefírové houby ku mléku lze mít cca 2 lžičky na 0,5l mléka, nevadí však, pokud bude poměr nižší, či vyšší, pouze to ovlivní rychlost procesu fermentace – kefír je hotový tehdy, kdy je hezky hustý a mírně kyselý. Případně se více o fermentaci kefíru můžete dozvědět v mém mini fermentačním kurzu.


Zdravotní výhody mléčného kefíru


Mléčný kefír obsahuje živé kultury probiotik, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Toto má pozitivní vliv na trávení, imunitní systém a mnoho dalších aspektů našeho zdraví. Prospěšné bakterie v kefíru mohou pomoci i lidem s intolerancí na laktózu, protože proces fermentace snižuje obsah laktózy.

 

Nejčastěji kladené otázky (FAQ)

 

1. Jak dlouho trvá fermentace Mléčného kefíru?

   – Fermentace může trvat od 24 hodin do několika dnů, v závislosti na teplotě a preferované chuti.


2. Jaký je rozdíl mezi Mléčným kefírem a jogurtem?

   – Hlavním rozdílem je probiotický obsah a způsob fermentace. Kefír obsahuje více různých probiotických kultur a fermentuje déle.


3. Mohou mléčný kefír konzumovat i lidé s intolerancí na laktózu?

   – Ano, fermentace kefíru snižuje obsah laktózy, což činí Mléčný kefír snesitelným i pro některé laktózové intolerantní jedince.


4. Jaké další varianty kefíru existují kromě mléčného?

   – Existují i nemléčné varianty kefíru, například vodní kefír nebo kokosový kefír. S tibetskou houbou lze vyrobit i kefír kokosový, vzhledem k tomu, že se však tato kultura živí laktózou, je dobré po procesu výroby kokosového kefíru znovu v další várce použít mléko pro dokrmení mikroorganismů.


5. Jak často bych měl mléčný kefír konzumovat pro optimální zdravotní přínosy?

   – Doporučuje se pravidelná konzumace, ideálně. Dle individuální tolerance. Pokud nejste na fermentované výrobky zvyklí, začínejte od skutečně velmi malého množství a postupně dle trávení navyšujte.


6. Co dělat s kulturou, pokud nechci vyrábět kefír každý den dokola? 

⁃Kefírovou houbu lze jednoduše uchovávat v lednici, zalitou buď vodou, nebo čerstvým mlékem. Pokud vyprodukujete nadbytku houby, můžete ji nabídnout v sousedství, či dalším lidem pro výrobu zdarma, případně lze kultury i zamrazit a poté znovu využívat.

Jiné články

Mléčný kefír

Mléčný kefír Mléčný kefír je jedním z nejlahodnějších mléčných fermentů! Je také ale zároveň jedním z těch, se kterým bychom měli být velmi opatrní s

Číst dále »