Fermentuju

Mléčný kefír

Mléčný kefír je jedním z nejlahodnějších mléčných fermentů! Je také ale zároveň jedním z těch, se kterým bychom měli být velmi opatrní s ohledem na to, jaké organismy se nacházejí v kultuře, s níž se domácí kefír vyrábí a zároveň i s ohledem na mléko samotné, vzhledem k tomu, že je v dnešní době poměrně velká část populace na mléčné produkty citlivá.
výroba mléčného kefíru

Proč domácí kefír a ne kefír konvenční z obchodu?

Rozdíl mezi domácím a kupovaným kefírem ze supermarketu je především v tom, že každý z nich je fermentován jinak dlouhou dobu – konvenční se ve většině případů fermentuje pouhých 8 hodin, oproti tomu domácí prochází procesem fermentace typicky alespoň 24 hodin. Proč je v tom tak významný rozdíl?

Po 24 hodinách fermentace s tibetskou houbou se díky práci mikroorganismů docílí toho, že množství laktózy v kefíru je prakticky nulové, houba se totiž mléčným cukrem (laktózou) krmí a díky ní se i množí. Klasický kefír z obchodu tak může mít stále poměrně významné množství laktózy, některé jsou dokonce po tomto procesu ještě zpasterovány, tedy obsah benefičních mikroorganismů, které podporují zdraví našich střev a imunity, je zanedbatelný.

Jak se domácí mléčný kefír vyrábí?

K přípravě mléčného kefíru potřebujete pouze dvě hlavní složky, proces je tak opravdu jednoduchý! Zapotřebí je pouze kvalitní mléko a kefírová houba (někdy také nazývaná tibetská houba). Mléko může být kravské, kozí, nebo ovčí, ideálně farmářské. Lze využít jak pasterované (ideálně šetrně), tak i nepasterované (zde bude proces fermentace divočejší s ohledem na vyšší obsah živých enzymů a probiotických bakterií).

Postup fermentace je jednoduchý – smíchejte mléko s kefírovou houbou a nechte je fermentovat při pokojové teplotě alespoň 24 hodin. Vždy fermentujte ve skleněné nádobě, kde se neuvolňují žádné škodlivé látky. Poměr kefírové houby ku mléku lze mít cca 2 lžičky na 0,5l mléka, nevadí však, pokud bude poměr nižší, či vyšší, pouze to ovlivní rychlost procesu fermentace – kefír je hotový tehdy, kdy je hezky hustý a mírně kyselý. Případně se více o fermentaci kefíru můžete dozvědět v mém mini fermentačním kurzu.


Zdravotní výhody mléčného kefíru

Mléčný kefír obsahuje živé kultury probiotik, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Toto má pozitivní vliv na trávení, imunitní systém a mnoho dalších aspektů našeho zdraví. Prospěšné bakterie v kefíru mohou pomoci i lidem s intolerancí na laktózu, protože proces fermentace snižuje obsah laktózy. 


Nejčastěji kladené otázky (FAQ)

1. Jak dlouho trvá fermentace mléčného kefíru?

Fermentace může trvat od 24 hodin do několika dnů, v závislosti na teplotě a preferované chuti.

2. Jaký je rozdíl mezi mléčným kefírem a jogurtem?

Hlavním rozdílem je probiotický obsah a způsob fermentace. Kefír obsahuje více různých probiotických kultur a fermentuje déle.

3. Mohou mléčný kefír konzumovat i lidé s intolerancí na laktózu?

Ano, fermentace kefíru snižuje obsah laktózy, což činí Mléčný kefír snesitelným i pro některé laktózové intolerantní jedince.

4. Jaké další varianty kefíru existují kromě mléčného?

Existují i nemléčné varianty kefíru, například vodní kefír nebo kokosový kefír. S tibetskou houbou lze vyrobit i kefír kokosový, vzhledem k tomu, že se však tato kultura živí laktózou, je dobré po procesu výroby kokosového kefíru znovu v další várce použít mléko pro dokrmení mikroorganismů.

5. Jak často bych měl mléčný kefír konzumovat pro optimální zdravotní přínosy?

Doporučuje se pravidelná konzumace, ideálně. Dle individuální tolerance. Pokud nejste na fermentované výrobky zvyklí, začínejte od skutečně velmi malého množství a postupně dle trávení navyšujte.

6. Co dělat s kulturou, pokud nechci vyrábět kefír každý den dokola?

Kefírovou houbu lze jednoduše uchovávat v lednici, zalitou buď vodou, nebo čerstvým mlékem. Pokud vyprodukujete nadbytku houby, můžete ji nabídnout v sousedství, či dalším lidem pro výrobu zdarma, případně lze kultury i zamrazit a poté znovu využívat.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *